Przygotowanie salonu na kontrolę sanepidu

Przygotowanie salonu na kontrolę sanepidu

Właściciel salonu kosmetycznego musi trzymać się zaleceń prawa i spełniać odpowiednie wymogi sanitarne. Salon musi być miejscem bezpiecznym. Aby to zweryfikować, kontrolę nad takimi obiektami jak salony fryzjerskie, kosmetyczne czy studia tatuażu prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna, a nadzór bieżący i interwencyjny powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Bez kontroli sanepidu się nie obejdzie- ale nie ma się czego bać. Podpowiem ci jak się do takiej kontroli przygotować.

Kontrola z Sanepidu – nie taka straszna

Nikt nie lubi być sprawdzany czy kontrolowany ale strach przed kontrolą jest jak najbardziej naturalny. Należy pamiętać że kontrola sanepidu ma na celu przede wszystkim by salon był utrzymany w dobrym stanie sanitarno-technicznym oraz porządkowym co przekłada się na zadowolenie i bezpieczeństwo klientów i pracowników. To jak poprawnie przygotować salon na kontrolę sanepidu?

Pracownicy sanepidu to tylko ludzie którzy wykonują swoją pracę więc nie ma sensu nastawiać się do nich negatywnie. Postaraj się aby kontrola przebiegła z uśmiechem i w dobrej atmosferze a zobaczysz że nim się odwrócisz to ich już nie będzie.

Jakie normy powinien spełniać lokal?

Dla każdej działalności te wymagania będą różne dla salonów. Skupmy się więc na podstawach o których właściciele często zapominają.

 • Salon musi być wyposażony w sprawną i czystą wentylację. Zajrzyj przed kontrolą i upewnij się że wentylacja działa i czy został dopełniony obowiązek czyszczenia, konserwacji i odgrzybiania
 • W salonie muszą być wydzielone pomieszczenia do konkretnych funkcji: recepcja, poczekalnia, miejsce do wykonywania stylizacji, pokój socjalny, miejsce do odkładania odzieży. Przed nadejściem sprawdź czy w tych pomieszczeniach panuje porządek i że zaplecze kuchenne nie jest połączone z miejscem do wykonywania manicure
 • Łazienkę należy trzymać w czystości i warto stworzyć grafik sprzątania
 • Miejsce w którym obsługiwane są klientki musi być nieskazitelnie czyste 
 • Wszyscy pracownicy muszą obowiązkowo przestrzegać procedur higieniczno- dezynfekcyjnych 
 • Na końcu upewnij się że przestrzegacie pozostałych przepisów sanitarno-epidemiologicznych wynikających z przepisów prawa

Co może sprawdzić kontroler sanepidu?

Kontrola sanepidu MUSI być zapowiedziana. Jest wykonywana standardowo co roku. Niezapowiedziana wizyta może być tylko i wyłącznie wtedy gdy jest ryzyko zagrożenia.

Podczas wizyty pracownicy sanepidu mogą sprawdzić:

 • Jak segregujecie i utylizujecie odpady
 • wszystko co związane jest w wyposażeniem gabinetu
 • prawidłowość dezynfekcji i sterylizacji akcesoriów
 • stan urządzeń sanitarnych
 • poziom porządku i higieny w salonie

Jeśli zostaną stwierdzone błędy i uchybienia to właściciel salonu ma zazwyczaj tydzień na usunięcie niedociągnięć. Jednak jeśli nie zastosujesz się do wytycznych, to niestety grozi Ci wysoka kara. Jeśli pamiętasz o odpowiednim przygotowaniu salonu przed kontrolą i nie ignorujesz przepisów to naprawdę nie masz się czego bać.

A ty jak zniosłaś kontrolę sanepidu?

Ul. 1 Maja 15i/4
74-100 Gryfino

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek - Piątek

08:00 - 18:00

GODZINY OTWARCIA

Sobota - Niedziela

Szkolenia weekendowe - więcej informacji na social mediach.

Umów się teraz